TORNADO 4K Smart Frameless DLED TV 55 Inch black- 55US4600E
3 Years Warranty3 Years Warranty
EGP
29,999
Incl VAT
Only X Left in Stock
Only 1 left in stock
sla
Delivery between 19 May - 21 May excluding holidays.
Quantity:1
Description
  • Brand: TORNADO
  • Model Number:55US4600E
  • Color:Black
  • TORNADO 4K Smart DLED Frameless TV
  • Screen size : 55 inch
  • Resolution : 3840 x 2160 ( 4K , Ultra HD )
  • Aspect ratio : 16:09
  • Viewing angle : 178°
  • Total internal memory : 1GB DDR + 4GB Flash
  • Upscaling ultra HD
  • Broadcasting type : Digital ( DVB-T/T2 )
  • Digital Noise Reduction
  • IPTV
  • Picture modes : Std - Vivid - Eco - Movie - Game - Sport - User
  • Gaming :-
  • Game mode
  • VRR : 60 Hz
  • Refresh rate : 50/60 Hz
  • Audio :-
  • Sound technology : Dolby Digital plus
  • Audio output power : 10 Watt x 2
  • Sound modes : Std - Soccer - Movie - Music - User
  • Smart Features :-
  • Operating system : Smart Tv
  • Shahid VIP
  • Communication with YouTube
  • Prime video application
  • Watch It
  • Bluetooth
  • Connect with wifi
  • playback format
  • Screen mirroring
  • Sleep timer
  • Multilingual OSD
  • Child lock
  • USB : Video - Photos - Music
  • Inputs and outputs :-
  • Rf in : 1
  • Video In : 1
  • HDMI (2.0) : 3
  • USB 2.0 : 2
  • LAN : 1
  • Power :-
  • Automatic voltage regulator : AC 100-240 volt / 50 hz
  • Power consumption : 150 watt
  • Standby : 0.5 watt
  • Energy efficiency class : ( G )
  • Dimensions ( Width x Height x Depth ) mm :-
  • Without base : 1227 x 709 x 82
  • With base : 1227 x 770 x 305
  • Weight :-
  • Net weight : 10.82 kg
  • Gross weight : 13.87 kg
  • Country of origin : Egypt
  • Warranty : 3 Years full free warranty
Specifications
BrandTornado
HDMI Ports1
Smart TVYes
Screen Size (Inch)55"